Domy z prefabrykatów to alternatywa dla budynków murowanych, która zyskuje coraz większą popularność. Zarówno jedna, jak i druga technologia, ma swoje zalety. Na czym więc polegają główne różnice między technologią prefabrykowaną
a murowaną?
Technologia prefabrykowana – cechy charakterystyczne
Budowa przy użyciu technologii prefabrykowanej polega na łączeniu gotowych modułów, przygotowywanych wcześniej w fabryce. Są one transportowane na teren budowy, gdzie są montowane przy użyciu dźwigu przez specjalistyczną ekipę. Ściany prefabrykowane są zwykle wykonane z keramzytobetonu lub w konstrukcji drewnianej. Ich produkcja jest poprzedzona sporządzeniem projektu wykonawczego przez konstruktora z odpowiednimi uprawnieniami. Przy zastosowaniu technologii prefabrykowanej nie ma potrzeby przechowywania materiałów budowlanych potrzebnych do wznoszenia ścian. Co istotne, podczas budowy domu tą metodą nie ma także możliwości, aby nagle zabrakło materiału, gdyż gotowe elementy są zamawiane przed rozpoczęciem prac budowlanych w dokładnej ilości ustalonej w projekcie budynku. Dzięki nowoczesnym technologiomdomy z prefabrykatów cechują się dużą trwałością. Co ważne, są to technologie bardzo elastyczne i obecnie budowanie domów z prefabrykatów nie wiąże się z ograniczeniami co do wielkości czy kształtu budynku. Technologie prefabrykowane mają już w Polsce długą, wieloletnią tradycję i są wybierane głównie przez wymagających Inwestorów, którzy chcą zatrudnić do budowy budynku specjalistyczną firmę.
Wybierając odpowiednią firmę i wysokiej jakości materiały możemy mieć pewność, że ostateczny efekt spełni nasze oczekiwania.
Technologia murowana – co ją wyróżnia?
Tradycyjna technologia murowana, znana wszystkim od lat, opiera się na budowie budynku „cegła po cegle”. Można wybierać w bogatej ofercie materiałów do murowania ścian, takich jak bloczki z betonu komórkowego, silikaty czy pustaki ceramiczne. Technologia murowana jest dobrym wyborem dla Inwestorów, planujących budowę systemem gospodarczym. Na rynku znajdziemy mnóstwo mniejszych lub większych firm, zajmujących się budową domów murowanych, co wiąże się z możliwością wyboru pomiędzy wieloma wykonawcami.Ich prace powinny być jednak na bieżąco monitorowane, gdyż w razie jakiejkolwiek pomyłki na poprzednim etapie, kolejne mogą skutkować jeszcze większymi błędami.
Technologia murowana jest najpopularniejszym i najbardziej znanym w Polsce sposobem budowy. Dlatego, jeśli ktoś buduje dom z myślą o jego sprzedaży, to najszybciej znajdzie nabywcę właśnie na dom murowany.
Technologia prefabrykowana a murowana – podstawowe różnice
Między technologią prefabrykowana a murowaną są podobieństwa – na przykład trwałość konstrukcji. Występuje jednak również wiele różnic.
Przede wszystkim, budowa budynku przy użyciu pierwszej z nich trwa znacznie krócej niż w przypadku technologii murowanej. Montaż ścian prefabrykowanych jednej kondygnacji trwa 1-2 dni, podczas gdy ich budowa „cegła po cegle” – kilka tygodni. Co więcej, budowa z prefabrykatów jest mniej zależna od warunków atmosferycznych, w przeciwieństwie do sytuacji, w której stawiamy dom murowany.
Technologia prefabrykowana nie wymaga składowania materiałów budowlanych, z kolei budując dom murowany, musimy posiadać miejsce do ich przechowywania. Budowa domu murowanego wiąże się też ze znacznie większą ingerencją w środowisko naturalne – m.in. z powodu generowania podczas prac budowlanych większej ilości odpadów. Domy prefabrykowane to gwarancja czystego miejsca budowy bez śmieci.
Prefabrykowane ściany nośne są zwykle cieńsze o ok. 10 od ścian murowanych – przy zachowaniu takich samych parametrów. Dzięki temu w domu prefabrykowanym o tej samej powierzchni zabudowy jest więcej powierzchni użytkowej, co ma znaczenie szczególnie w przypadku budowy niewielkich budynków. Istotną różnicą pomiędzy ścianami prefabrykowanymi i murowanymi jest również to, że tych pierwszych zwykle się już nie tynkuje. Za tym faktem idą dwie korzyści: oszczędność pieniędzy oraz możliwość szybszego przystąpienia do wykonania prac wykończeniowych, bo ściany są suche i nie trzeba ich sezonować.
Jeśli poszukujesz zaufanej firmy z dużym doświadczeniem, która zaangażuje się w budowę Twojego domu, zapraszamy do kontaktu. Zajmiemy się pozyskaniem pozwolenia na budowę, wszystkimi jej etapami i kompleksowym doradztwem – niezależnie od tego, czy wybierzesz dom prefabrykowany, czy murowany!