Strop stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Strop typu filigran to doskonała alternatywa dla tradycyjnych stropów żelbetowych monolitycznych. Czym właściwie jest to rozwiązanie, co je wyróżnia i jakie są jego kluczowe zalety?
Czym jest strop typu filigran?
Strop filigran to odmiana stropu żelbetowego, w której tradycyjny szalunek zastąpiony jest szalunkiem traconym, wykonanym z prefabrykowanych żelbetowych płyt. Ich grubość wynosi najczęściej 5 cm. Na tych płytach układa się zbrojenie i wylewa beton (tzw. nadbeton, gdyż jest wylewany nad betonowymi płytami). Takie połączenie żelbetowych płyt prefabrykowanych z nadbetonem – to właśnie strop filigran.
Budowa stropu filigran zaczyna się od sporządzenia jego projektu wykonawczego dostosowanego do konkretnego projektu domu. Zajmuje się tym konstruktor z uprawnieniami. Projekt zawiera układ płyt stropowych, określa sposób zbrojenia i klasę betonu. Jeśli w stropie mają znajdować się jakieś otwory, to również jest to zaznaczone w projekcie.
Płyty stropowe są prefabrykowane i dostarczane na budowę, gdzie ich montażem zajmuje się specjalistyczna ekipa. Do ich montażu używa się dźwigu. Taki montaż w domu jednorodzinnym trwa zaledwie kilka godzin.
Strop filigran – główne zalety
Strop filigran to rozwiązanie pełne zalet. Jedną z najważniejszych z nich jest możliwość jego zastosowania w każdym domu, bez żadnych ograniczeń architektonicznych. Strop może mieć dowolny, nawet niestandardowy kształt i cechuje się dużą rozpiętością. Kolejną ważną zaletą jest szybki montaż, niewymagający wielu skomplikowanych czynności. Elementy ze zbrojeniem dolnym (czyli prefabrykowane płyty filigran) dostarczone i zmontowane na budowie wystarczy jedynie wyposażyć w zbrojenia górne, a następnie – wylać warstwę nadbetonu. Wykonanie stropu filigran zajmuje zatem mniej czasu, niż tradycyjnego stropu monolitycznego, a zastosowanie szalunku traconego pozwala na oszczędność pieniędzy. Następną zaletą stropu typu filigran jest że nie trzeba go tynkować od dołu, co również przekłada się na oszczędności. Strop jest na tyle gładki, że nadaje się od razu do wykonania prac wykończeniowych. Sporą zaletą tego typu rozwiązania jest również fakt, że otwory na przejścia instalacji mogą być przygotowane już w momencie produkcji stropu w zakładzie. Umożliwia to rozłożenie instalacji jeszcze zanim zostanie wylana warstwa nadbetonu bez konieczności wiercenia otworów – co znów przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
Czy stropy filigran mają jakieś wady?
Trudno znaleźć wady stropu filigran. Może co najwyżej to, że do montażu prefabrykowanych płyt trzeba użyć dźwigu, co może okazać się trudne w przypadku działek, do których nie ma dobrego dostępu. Trzeba też zadbać o to, aby ściany, na których będzie opierał się strop, były poprawnie i starannie wykonane – koniecznie w osiach i idealnie pionowe – ale przecież na tym nam zależ w przypadku każdej budowy, niezależnie od rodzaju stropu.
Stop filigran sprawdzi się w każdym domu, a jego wykonanie jest tańsze i szybsze od tradycyjnego stropu monolitycznego. Dlatego warto się na niego zdecydować. Nasza firma ma bogate, 18-letnie doświadczenie w budowie takich stropów – zapraszamy!