Płyta fundamentowa to obecnie jeden z częściej wybieranych sposobów posadowienia domów. Co wyróżnia ją na tle tradycyjnych fundamentów i kiedy szczególnie warto na nią postawić? Sprawdźmy!
Płyta fundamentowa – co to takiego?
Płyta fundamentowa to rodzaj fundamentu w postaci betonowej płyty zbrojonej najczęściej siatką i stalowymi prętami, czasem zbrojeniem rozproszonym. Obciążenia, które wynikają z ciężaru budynku, płyty fundamentowe przekazują na grunt. Ten element konstrukcyjny jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych fundamentów – ław i stóp fundamentowych. Wykorzystuje się je najczęściej w technologii prefabrykowanej oraz w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Tego rodzaju fundament można zastosować niezależnie od technologii wznoszenia ścian, m.in. pod budynkami szkieletowymi, murowanymi, z keramzytobetonu, a nawet tymi z drewnianych bali.
Projektowanie i budowa płyty fundamentowej
Zanim przejdziemy do wykonywania płyty fundamentowej niezbędne jest stworzenie jej projektu wykonawczego, który sporządza uprawniony konstruktor. Projektując płytę należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników – m.in. jakość gruntu, na którym będzie stawiany budynek (niezbędne jest wcześniejsze wykonanie badań geotechnicznych), obciążenia wynikające z konstrukcji czy układ elementów domu, takich jak np. komin czy ściany. Uzyskanie konkretnego kształtu płyty fundamentowej możliwe jest przy wykorzystaniu elementów szalunkowych. Bardzo często jest to tzw. szalunek tracony ze styropianu, stanowiący jednocześnie izolację termiczną.
Pierwszym z etapów budowy płyty są roboty ziemne, polegające na usunięciu warstwy humusu i przygotowanie podbudowy, czyli nasypu budowlanego ze specjalnego kruszywa, zagęszczonego warstwowo do wartości określonej w projekcie. Potem są rozkładane elementy brzegowe ze specjalnego rodzaju styropianu. Następnie należy je uszczelnić i połączyć, a ponadto – sprawdzić położenie elementów granicznych. Na tym etapie kształt płyty jest już widoczny, należy teraz sprawdzić jej wymiary i określić punkty pod przepusty. Na podstawie wcześniej przygotowanego projektu wykonuje się instalację kanalizacji podposadzkowej, a następnie rozkłada poziomą izolację termiczną. Kolejny etap to wykonanie zbrojenia zgodnie z projektem. Gotowe zbrojenie, jako element ulegający zakryciu, jest zawsze sprawdzane i odbierane przez Kierownika Budowy. Na końcu następuje betonowanie płyty fundamentowej. Klasa betonu jest również określona w projekcie wykonawczym.
Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw – nasypu budowlanego, izolacji termicznej oraz płyty nośnej wykonanej z żelbetu.Ogólna jej grubość jest zależna od wielu czynników. Decyduje o tym konstruktor sporządzając projekt wykonawczy.
zabetonowana płyta fundamentowa
Zalety płyty fundamentowej
Płyta fundamentowa to rozwiązanie, z którym wiąże się wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje ona równomierne osiadanie budynku na gruncie. Takie posadowienie domu sprawdza się nawet przy trudnych warunkach gruntowych: na nierównym terenie, przy wysokim poziomie wód gruntowych, na gruntach niejednorodnych, słabonośnych, szkodach górniczych itd. Przy wykonaniu płyty nie wykonujemy głębokich wykopów, a roboty ziemne są ograniczone do niezbędnego minimum. Czas potrzebny na realizację jest dużo krótszy niż w przypadku fundamentów tradycyjnych. Wraz z czasem możemy zaoszczędzić także pieniądze, gdyż robocizna jest tańsza. Ponadto płyta zdaje egzamin przy budynkach o skomplikowanej bryle. Zapewnia ona również lepszą izolację cieplną . Koszt jej wykonania jest porównywalny z tradycyjnym fundamentowaniem, a w przypadku domu o fantazyjnych kształtach – nawet tańszy. Musimy też pamiętać, że gotowa płyta fundamentowa zawiera elementy, które przy tradycyjnych fundamentach są wykonywane na późniejszym etapie budowy, takie jak: kanalizacja podposadzkowa, wszelkiego rodzaju izolacje, w tym izolacja termiczna), oszpachlowanie cokołu z wklejeniem siatki, wymiana gruntu pomiędzy ścianami fundamentowymi oraz posadzka z chudego betonu. Dopiero dodając te wszystkie elementy do tradycyjnych fundamentów można porównać zakres prac do płyty fundamentowej.
W jakiej sytuacji postawić na płytę fundamentową?
Płytę fundamentową stosujemy w sytuacji, w której powstający budynek ma trudną bryłę. Warto postawić na nią również wówczas, gdy teren, na którym ma być postawiony dom, charakteryzuje się nierównym bądź mniej nośnym podłożem. Niekorzystne warunki takie jak wysoki poziom wód gruntowych i niepewne podłoże to zdecydowanie czynnik, który przemawia za zastosowaniem płyty fundamentowej zamiast fundamentów tradycyjnych. Ponadto płyta stanowi bardzo dobre rozwiązanie jeżeli zależy nam na krótkim czasie prac ziemnych. Sprawdzi się ona również w przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania głębokich wykopów. Płyta fundamentowa pozwala także na integrację
z systemem grzewczym.
Jeżeli poszukujesz firmy, z którą postawisz swój dom na płycie fundamentowej, zapraszamy do kontaktu. W firmie Eurodomy budujemy zarówno metodą prefabrykowaną, jak i tradycyjną, w zależności od konkretnego przypadku, warunków na miejscu budowy oraz preferencji Klienta.