Budowa domu z generalnym wykonawcą, nazywana również budową pod klucz, to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Wiąże się ono z całościową realizacją inwestycji przez jedną firmę, której zadaniem jest oddanie klientowi gotowego obiektu budowlanego.
Gwarancja jednego wykonawcy
W przypadku budowy domu z generalnym wykonawcą całość inwestycji jest objęta gwarancją jednej konkretnej firmy. Jeżeli więc w momencie eksploatacji gotowego już domu zaistnieją pewne problemy, nie musimy zastanawiać się, kto popełnił błąd i szukać winnego wśród kilku różnych wykonawców. Jest to zatem znacznie bezpieczniejsza opcja dla nas jako właścicieli. Generalny wykonawca zobowiązany jest m.in. do prawidłowego zabezpieczenia miejsca budowy i to właśnie on jest za nie w całości odpowiedzialny.
Pewność kosztów ponoszonej inwestycji
Decydując się na budowę domu z generalnym wykonawcą, od początku mamy pewność, jaka będzie ostateczna wycena przedsięwzięcia. W umowie, którą podpisujemy na początku współpracy, zostaje jasno określony koszt inwestycji oraz wynagrodzenie dla podwykonawców. Jeżeli w dokumencie nie zostaną wprowadzone poprawki, do końca jej realizacji wiemy, ile zapłacimy na końcu – nie musimy więc obawiać się nagłych zmian. Ponadto znamy również dokładny termin oddania naszego domu.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Jednym z powodów, dla których warto budować dom z wykonawcą generalnym, jest duża oszczędność czasu oraz środków finansowych. Tego rodzaju budowa pozwala uniknąć wielu błędów, których naprawa często sporo kosztuje. Zatrudniając kilku różnych wykonawców, musimy liczyć się z odmiennymi wizjami i wieloma ewentualnymi pomyłkami. Jeden generalny wykonawca zatrudnia wykwalifikowanych pracowników i zleca wykonywanie poszczególnych zadań konkretnym ekipom. Wpływa to nie tylko na spójność wykonywanych prac, ale również na brak opóźnień.
Mniej obowiązków związanych z budową domu
Wykonawca generalny zajmujący się budową naszego domu przejmuje niemal wszystkie związane z nią obowiązki. Nie tylko wyznacza on podwykonawców, nadzoruje prace budowlane i dostarcza materiały na miejsce budowy, ale również pozyskuje pozwolenie na budowę i tworzy cały projekt budynku zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Generalny wykonawca uczestniczy także w innych postępowaniach administracyjnych, sporządza kosztorys oraz plan wszelkich prac. Decydując się na taką budowę domu, przekazujemy wykonawcy obowiązek weryfikowania ewentualnych błędów. Do nas należy jedynie obowiązek odbioru budynku oraz wypłaty wynagrodzenia, które zostało ustalone w umowie – nie musimy skupiać się na zakupie materiałów, nadzorowaniu prac czy zatrudnianiu podwykonawców.
Krótszy czas budowy
Budowa domu przez jednego generalnego wykonawcę zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż ta, w której uczestniczy więcej wykonawców. Wówczas ryzyko jakichkolwiek opóźnień
w pracach budowlanych jest bowiem znacznie niższe. To szczególnie dobre rozwiązanie
w przypadku, gdy posiadamy kredyt na budowę domu. Jeżeli na budowie prace się opóźniają, automatycznie mogą pojawić się trudności w związku z kredytem.
Umowa z generalnym wykonawcą
Znamy już największe zalety budowania wymarzonego domu z generalnym wykonawcą. Wybierając tę opcję, zawsze należy pamiętać o zawarciu z daną firmą umowy na piśmie. Dzięki niej w razie ewentualnych niedomówień czy nieporozumień możliwe jest egzekwowanie, czy budynek został wykonany zgodnie z ustaleniami i w ustalonym terminie. W dokumencie powinny zostać jasno określone obowiązki wykonawcy oraz konkretny zakres prac, które zobowiązuje się on osobiście wykonać. Co istotne, powinna ona dotyczyć zarówno jednej, jak i drugiej strony umowy. Za zgodą dwóch stron podpisana umowa może zostać zmieniona jedynie poprzez sporządzenie aneksu.
Jeśli od dawna poszukujesz generalnego wykonawcy, dzięki któremu nie będziesz musiał martwić się o żaden z etapów budowy domu, zapraszamy do kontaktu! W firmie Eurodomy zajmujemy się nie tylko sporządzeniem projektu czy pracami budowlanymi, ale i pozyskaniem pozwolenia na budowę, zaopatrzeniem budowy czy bieżącym nadzorowaniem wszelkich czynności. Zapewniamy kompleksowe doradztwo na wszystkich etapach budowy domu. Co więcej, budujemy zarówno z wykorzystaniem metody murowanej, jak i prefabrykowanej – wszystko zależy wyłącznie od preferencji oraz potrzeb naszych Klientów.